2019-02-26T16:34:13-05:00 2019-02-26T16:34:13-05:00

Voting is now open for the 33rd annual International Dance Music Awards

Running alongside this year's Winter Music Conference in Miami on March 25, the 33rd annual International Dance Music Awards (IDMA) have announced this year's nominees and have opened voting to the public.

This year's nominees were determined by Viberate - the world's biggest crowdsourced platform for listing and mapping the live music industry - and The IDMA Advisory Board; a panel comprised of major players within the electronic music community including notable artists, managers, agents, publicists, and promoters.

By using a unique combination of crowdsourcing technology and industry voting to determine the nominees, fans will have the chance to vote for their favorite artists like Alison Wonderland, Peggy Gou, Sofi Tukker, San Holo, Nora En Pure, Richie Hawtin, REZZ, DJ Koze, and many more. Fans and industry professionals alike will also have the chance to vote on their favorite YouTube Channels, Radio Station, DAW, Streaming Service, etc. Check out the full list of nominees and music industry related categories below: 

***Cast Your Vote Here***

 

Breakthrough Artist Of The Year

Alison Wonderland

Fisher

Loud Luxury

Peggy Gou

San Holo

 

Best Pop/Electronic Album

Above & Beyond 'Common Ground'

Alison Wonderland 'Awake'

David Guetta '7'

Rufus Du Sol 'Solace'

Sofi Tukker 'Treehouse'

 

Best Electronic Album

Against All Logic '2012-2017'

DJ Koze 'Knock Knock'

Jon Hopkins 'Singularity'

Rezz 'Certain Kind Of Magic'

San Holo 'Album1'

 

Best Pop/Electronic Song

Feenixpawl 'Neon Sky'

Loud Luxury 'Body'

Marshmello 'Happier'

Silk City & Dua Lipa 'Electricity'

Tiesto & Post Malone 'Jackie Chan'

 

Best Electronic Song

Adam Beyer 'Losing My Mind'

Camelphat & Au/Ra 'Panic Room'

Fisher 'Losing It'

DJ Koze 'Pick Up'

Peggy Gou 'It Makes You Forget'

 

Best Remix

Bicep 'Opal' (Four Tet Remix)

Charlie Puth 'How Long' (EDX Remix)

Fatboy Slim 'Praise You' (Purple Disco Machine Remix)

Halsey 'Without Me' (Illenium Remix)

Lou Rawls 'You'll Never Find Another Love Like Mine' (Frankie Knuckles, Kenny Summit

& Eric Kupper Remix)

 

Best Label

Anjunabeats

Armada Music

Monstercat

Spinnin

Ultra Music

 

Best Club

Avant Gardner / Brooklyn Mirage, New York

Bootshaus, Cologne

Printworks, London

Sound, Los Angeles

Space, Miami

 

Best Festival

Electric Forest

Electric Daisy Carnival

Movement

Tomorrowland

Ultra

 

Best Podcast/Radio Show

Armin Van Buuren 'A State Of Trance'

Tiësto 'Club Life'

Pete Tong BBC Radio 1

Nora En Pure 'Purified'

Monstercat 'Call Of The Wild'

 

Best Radio Station

BBC Radio 1

Evolution / iHeartRadio

KNHC C89.5 Seattle

Rinse FM

SiriusXM BPM

 

Best Streaming Service

Amazon

Apple Music

Pandora

Soundcloud

Spotify

 

Best Youtube Channel

Majestic Casual

Monstercat

Mr. Suicide Sheep

Proximity

Spinnin TV

 

Best DJ Equipment Manufacturer

Allen & Heath

Denon

Native Instruments

Pioneer

Technics

 

Best DAW

Ableton Live 10

FL Studio

Logic Pro

Pro Tools

Steinberg Cubase

 

***Artist Categories powered by Viberate***

 

Best Male Artist (Pop/Electronic)

Alok

DJ Snake

Marshmello

Martin Garrix

The Chainsmokers

 

Best Female Artist (Pop/Electronic)

Grimes

Juicy M

Krewella

NERVO

Tigerlily

 

Best Male Artist (Techno)

Adam Beyer

Boris Brejcha

Carl Cox

Richie Hawtin

Stephan Bodzin

 

Best Female Artist (Techno)

Amelie Lens

Charlotte De Witte

Deborah De Luca

Monika Kruse

Nina Kraviz

 

Best Male Artist (House)

Claptone

Disclosure

Duke Dumont

Kungs

Vintage Culture

 

Best Female Artist (House)

Honey Dijon

Maya Jane Coles

Nora En Pure

Peggy Gou

The Black Madonna

 

Best Male Artist (Bass)

Baauer

Illenium

Louis The Child

RL Grime

San Holo

 

Best Female Artist (Bass)

Alison Wonderland

Alluxe

Huxley Anne

Lady Bee

REZZ

 

Best Male Artist (Trance)

Above & Beyond

Armin Van Buuren

Gareth Emery

Markus Schulz

Paul Van Dyk

 

Best Female Artist (Trance)

Christina Novelli

Maria Healy

Nathia Kate

Nifra

Orla Feeney

 

Best Male Artist (Drum n' Bass)

Andy C

Chase & Status

Delta Heavy

Hybrid Minds

Noisia

 

Best Female Artist (Drum n' Bass)

DJ Rap

DJ Storm

Djinn

Kyrist

Mollie Collins

 

Best Male Artist (Downtempo)

Bonobo

Emancipator

Kaytranada

Petit Biscuit

Thievery Corporation

 

Best Female Artist (Downtempo)

Emika

Kaitlyn Aurelia Smith

Lil Bo Weep

Sister Bliss

TOKiMONSTA

 

Best Male Artist (Hardstyle)

Angerfist

Brennan Heart

Coone

Headhunterz

Wildstylez

 

Best Female Artist (Hardstyle)

AniMe

DJ Stephanie

Korsakoff

Lady Faith

Miss K8

For more info and tickets to this year's Winter Music Conference, please visit: wintermusicconference.com 

Categories:
Miami Events

Comments

Loading Facebook Comments ...

Leave a Comment

Your email address will not be published.